A 20 mérföldes menetelés – avagy mit tanít(hat) nekünk az 1911-es Déli-sarki expedíció?

5. rész – Irányíthatóság

A jó 20 mérföldes menetelés negyedik szabálya – az irányíthatóság – szorosan kapcsolódik az előző a személyre szabottság szabályához. Ahogy az előző részben szerepelt, Scott vakon lemásolta Ernest Shackleton tervét, míg Amundsen saját tervet alkotott a Déli-sark meghódítására.

Saját életünk:

Hogyan vonatkozik az irányíthatóság szabálya a saját életünkre? Számtalan eset bizonyítja, hogy egy mások által kitűzött cél kevésbé hatékony, mint egy olyan, amely belülről fakad.

Amikor saját célokat tűzünk ki, akkor egyrészt megéljük az önállóságot, azt, hogy mi hoztuk a döntést, másrészt lehetőségünk van arra, hogy a célt és annak elérési módját és egyéb paraméterét saját igényünkhöz szabjuk.

Felmerülhet az olvasóban, hogy ez tényleg így van, minden ember képes és alkalmas célok kitűzésére és a célhoz vezető út megtervezésére?

Elviekben igen, gyakorlatban nem. Ahogy a legelső részben olvasható:

Azok a tulajdonságok, amelyeket a szakértők gyakran emlegetnek, mint fő különbséget a kiemelkedő és a kudarcot valló vállalkozások jellemzői között úgymint innováció, kreativitás, alkalmazkodó képesség valójában kevésbé voltak fontosak mint a fegyelem, a fanatikus fegyelem amely a vizsgált vállalatok sikerének igazi kulcsa volt.

Elviekben minden ember képes célokat megfogalmazni, a célok eléréséhez terveket készíteni és a terveket fegyelmezetten végrehajtani akár egyedül, akár egy csapat tagjaként.

A gyakorlat mást mutat és ennek számtalan személyes és társadalmi oka van. Még mindig furcsán néznek arra az emberre, aki célokat tűz ki és fogalmaz meg. Csodabogárnak tartják azt, aki hajlandó és képes lemondani rövidtávú előnyökről, örömökről és időt, energiát esetleg pénzt fektetni egy jövőbeni – mások által talán homályos – cél elérésébe.

Hogyan irányíthatod a saját “30 kilométeres menetelésedet”?

Soha ne olyan célt tűzz ki amiről úgy gondolod, hogy szüleidnek, barátaidnak örömet okoz. Ahogy a cikk elején írtam:

egy mások által kitűzött cél kevésbé hatékony, mint egy olyan, amely belülről fakad.

Mindenképp hallgasd meg szívednek kedves embereket és amit mondanak annak fogadd, ami: tanácsnak. Te döntöd el, hogy követed-e vagy sem. Ha illeszkedik a saját, személyre szabott tervedhez, akkor használd, ha nem akkor hagyd figyelmen kívül.

Tanulmányozd azoknak az embereknek az életét, munkásságát, akik a Te céloddal hasonló célokat értek el illetve azon a területen sikeresek, ahol Te is szeretnél sikert elérni. Keresd ezeknek az embereknek a társaságát!

Fontos, hogy ne lemásold mindazt, amit ők tettek, tesznek, hanem inspirálódj a történetükből, tevékenységükből és használd fel az így megszerzett tudást arra, hogy a saját utadat megtaláld!

A 20 mérföldes menetelés 4. rész


Linkek:
Ernest Shackleton